logo

Ušná akupresúra

Čínska ušná akupunktúra alebo akupresúra je zameraná na stimuláciu určitých špecifických bodov na uchu. Je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny (TCM) a používa sa už tisíce rokov na liečbu rôznych zdravotných problémov.

Čínska ušná akupunktúra, alebo akupresúra je zameraná na stimuláciu určitých špecifických bodov na uchu. Je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny a používa sa už tisíce rokov v terapii rôznych zdravotných problémov.

Stimulácia špecifických bodov na uchu môže pomôcť podporiť liečbu a prispieť tak k celkovej harmonizácii organizmu.

Princíp čínskej ušnej akupunktúry spočíva v stimulácii špecifických bodov na uchu pomocou malých ušných ihličiek. Využíva nervové spojenia k ovplyvneniu regulačných procesov v organizme zámernou a cielene vytváranou vzruchovou aktivitou. Nepatrným podnetom je niekedy možné vyvolať kladnú odozvu organizmu v priebehu niekoľkých minút. Nie je to však pravidlo a častokrát je možné pocítiť efekt terapie až po opakovaných stimuláciách v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov.

Okrem vpichovania ihiel je možné použiť aj neinvazívne formy stimulácie ušných akupunktúrnych bodov. Jednou z nich je ušná akupresúra, ktorá je založená na stimulácii špecifických bodov pomocou semienok vaccarie, alebo magnetov.

Čínska ušná akupunktúra sa tradične používa v podpornej terapii rôznych zdravotných problémov vrátane terapie bolesti, stresu, úzkosti, závislostí (alkohol, fajčenie), tráviacich problémov. Používa sa tiež na podporu chudnutia, zlepšenie kvality spánku a zlepšenie celkovej pohody. Výskumy potvrdzujú že ušná akupunktúra/akupresúra je účinná pri znižovaní symptómov úzkosti u pacientov podstupujúcich zubné zákroky.

Čínska ušná akupunktúra je všeobecne považovaná za bezpečnú metódu. Ako pri každej forme akupunktúry však existuje malé riziko infekcie alebo krvácania v mieste vpichu ihly. Aj toto riziko vylučuje metóda neinvazívnej ušnej akupresúry.

Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.