logo

Škoricovníková zmes - Gui Zhi Tang

Škoricovníková zmes - Gui Zhi Tang je jedna z najznámejších bylinných receptúr tradičnej čínskej medicíny. Aké bylinky obsahuje a aká je jej história?

Škoricovníková zmes

Škoricovníková zmes - Gui Zhi Tang je jedna z najznámejších bylinných receptúr čínskej medicíny. Tradične bola využívaná  na podporu organizmu pri prvých príznakoch nachladnutia ako sú slabé potenie, odpor k vetru a k prúdeniu vzduchu, zvýšená teplota a podobne.

Aké bylinky zmes obsahuje?

Cisárskou bylinkou sú vetvičky škoricovníka čínskeho (Gui Zhi). Ich úlohou je podľa tradičnej čínskej medicíny „uvoľňovať povrch, odstraňovať vietor, chlad a posilňovať obrannú Wei Qi“.

Mladé vetvičky škoricovníka sa zberajú v lete alebo na jeseň. Po usušení sa krájajú na plátky.

Vetvičky škoricovníka sú v zmesi doplnené o koreň pivonky bielokvetej, zázvor, jujubu a sladké drievko. Všetky súčasti zmesi harmonicky pôsobia a navzájom sa dopĺňajú.

Aká je história škoricovníkovej zmesi?

Táto populárna bylina receptúra pochádza pravdepodobne z roku 210 n.l. Tradične sa pripravovala vo forme odvaru tak, že bylinky sa podľa predpisu spolu zmiešali, zaliali sa približne 700 ml vody a varili sa na miernom ohni až kým sa voda odparila na polovicu. Po odparení sa odvar scedil a ešte teplý sa užíval v dávkach po 100 ml. V súčasnosti je zmes dostupná aj vo forme guličiek (wanov), alebo tabliet.

 
Literatúra:

Ando V.: Farmakologie klasické čínske medicíny. Nakladatelství Svítání. 2007. ISBN 978-80-86198-47-7.

 

Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.