logo

Bylinka nielen pre podporu pevných vlasov

Stavikrv mnohokvetý / Polygonum multiflorum / je rastlinka stáročia využívaná v tradičnom bylinkárstve. V súčasnosti sa stala zaujímavá aj pre moderný výskum...

Stavikrv mnohokvetý / Polygonum multiflorum / je vytrvalá v popínavá rastlina dosahujúca výšky 7–10 m. Rastie v kopcovitých oblastiach, na okrajoch ciest, na trávnatých stráňach a v krovinách východnej, strednej a juhozápadnej Číny, v Japonsku a Vietname.

V bylinkárstve sa využívajú jej hľuzovité korene a stonky. Najvýznamnejšími biologicky aktívnymi látkami v koreňovej hľuze a stonke sú antrachinónové deriváty, minerálne látky (draslík, vápnik, mangán, nikel, chróm), antioxidant resveratrol atď.

Predovšetkým koreňová hľuza je v tradičnej čínskej medicíne odporúčaná na podporu fyzickej a duševnej kondície, ako podpora pre zníženie hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Má tiež antioxidačné účinky. Výťažky z tejto rastliny sú v Ázii populárne u atlétov a majstrov bojových umení pretože sa predpokladá že podporujú pevnosť svalstva a šliach [1].

Odporúčajú sa tiež pre podporu pevných vlasov. Látky prítomné v tejto rastlinke sa podieľajú na blokovaní premeny testosterónu na dihydrotestosterón a tým pravdepodobne pomáhajú predchádzať ich vypadávaniu [1,2].

Odvar z koreňa Polygonum multiflorum je základom bylinnej receptúry Tajomstvo havranieho vrkoča. Široký výber bylinných prípravkov tradičnej čínskej medicíny nájdete v našom e-shope.

Ak Vás zaujíma problematika tradičných čínskych bylinných receptúr a chceli by ste podrobnejšie informácie kontaktujte nás prostredníctvom kontaktného formulára, e-mailom, alebo prostredníctvom ONLINE PORADNE.

 

Literatúra:

1. Valíček P.: Léčivé rostliny Číny a Vietnamu. START. 2010. ISBN 978-80-86231-52-5.

2. Jae Young Shin et al.: Polygonum multiflorum extract support hair growth by elongating anagen phase and abrogating the effect of androgen in cultured human dermal papilla cells. BMC Complementary Medicine and Therapies. (2020) 20:144.

Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.