logo

Ako správne pripraviť bylinný odvar podľa odporúčaní tradičnej čínskej medicíny?

Tradičná čínska fytoterapia patrí medzi najprepracovanejšie systémy bylinnej terapie na svete...

Tradičná čínska fytoterapia patrí medzi najprepracovanejšie systémy bylinnej terapie na svete. Účinné látky z liečivých rastlín, ale aj minerálov a živočíšnych produktov sa najčastejšie získavajú prípravou odvaru. Sušené bylinky namiešané podľa predpísanej receptúry varíme vo vode podľa pokynov. Odvar predstavuje u väčšiny bylín najúčinnejšiu formu získania biologicky aktívnych látok.

Ako si správne pripraviť bylinný odvar?

Na varenie byliniek používame zásadne nádoby z nekovových materiálov (sklo, keramika). Dennú dávku sušených bylín nasypeme do nekovovej nádoby a zalejeme pitnou vodou (cca 1l). Klasické odporúčanie čínskych bylinkárov bolo, že hladina vody by mala byť cca 2 prsty nad hladinou zaliatých bylín.

Pred samotným varením je vhodné bylinky namáčať vo vode po dobu 20-30 minút. Namáčanie je dôležité preto, aby sa z nich počas varenia jednoduchšie uvoľnili účinné látky. Po namáčaní zmes na prudkom ohni privedieme do varu. Po zovretí je potrebné oheň zmierniť, zmes prikryť pokrievkou a variť na miernom ohni cca 60 minút. Po uplynutí danej doby sa odvar zleje a bylinky sa opäť zalejú pitnou vodou. Objem vody pre druhé varenie je cca polovica pôvodného objemu. Bylinky sa varia druhý krát.

Pripravený odvar predstavuje jednu dennú dávku. Pije sa obvykle 2-3 krát denne. V prípade akútnych stavov sa môže piť častejšie, aj každé 4 hodiny.

Odvary sa pijú nalačno cca pol hodiny pred jedlom, alebo 1 hodinu po jedle. Pred jedlom sa odporúča užívať odvary s doplňujúcim účinkom. Naopak po jedle podávame bylinky posiľujúce trávenie, alebo bylinky u ktorých hrozí, že by mohli podráždiť sliznice tráviaceho traktu.

Čínske byliny od TCM Bohemia, ktoré sú u nás používané na prípravu odvarov spĺňajú najprísnejšie hygienické štandardy EU.

Ak Vás zaujíma problematika tradičných čínskych bylinných receptúr a chceli by ste podrobnejšie informácie kontaktujte nás prostredníctvom kontaktného formulára, e-mailom, alebo prostredníctvom ONLINE PORADNE.

Literatúra:

Ando,V.: Farmakologie klasické čínske medicíny. Svítání 2007, ISBN 978-80-86198-47-7.

 

Za účelom prispôsobenia obsahu a reklám, analýzy návštevnosti a poskytovania funkcií sociálnych médií využívame súbory cookies.